Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Zgodnie z § 11 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 października 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków, form i trybu realizacji Priorytetu 3 „Rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych” w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” wojewoda śląski podjął decyzję o udzieleniu wsparcia finansowego organom prowadzącym
szkoły lub biblioteki pedagogiczne.

Nasza szkoła otrzymała wsparcie w wysokości 12 000 złotych (wkład własny szkoły wynosił 3000 zł). Łącznie na zakup książek zostało przeznaczonych 15 000 złotych.

Dzięki wsparciu finansowemu księgozbiór biblioteki SP nr 37 wzbogacił się o 851 pozycji. Jest to wartościowa literatura dla dzieci i młodzieży, która obejmuje nowości wydawnicze, lektury szkolne, opowiadania i bajki biblioterapeutyczne. Z uwagi na potrzeby osób niedowidzących zakupiono książki z dużymi literami i audiobooki.

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa szkoła była zobowiązana do przeprowadzenia jednego projektu edukacyjnego na oddział w szkole. Każda klasa podeszła do tego zadania kreatywnie czego efektem były ciekawe lekcje z wykorzystaniem książek zakupionych dzięki temu programowi.

Ważne powody, dla których warto czytać książki:

• Czytanie książek pomaga w zrozumieniu innych ludzi, ich problemów, motywów działania, otwiera oczy na świat i drugiego człowieka.

• Literatura wywiera ogromny wpływ na rozwój emocjonalny.

• Książka może stawiać pytania, które angażują i pobudzają  do przemyśleń.

• Czytanie poszerza doświadczenia językowe, rozwija słownictwo, uczy wyrażać myśli.

• Kształtuje umiejętność samodzielnego myślenia i formułowania myśli.

• Poprawia płynność  wysławiania się oraz umiejętność pisania prac stylistycznych.

• Rozwija wyobraźnię, pobudza naszą fantazję.

• Poprawia pamięć, łatwość  kojarzenia faktów, zwiększa zdolności koncentracji.

• Uczy samodzielnego zdobywania wiedzy, doskonalona jest mowa.

• Wzrasta zasób słów i pojęć.

• Odpowiednio dobrane utwory ukazują piękno polskiej mowy.

• Czytając zapamiętujemy zasady ortograficzne.

• Książki wychowują i rozwijają pasje, działają terapeutycznie.

• Czytanie poprawia rozumienie rzeczywistości.

• Poprzez czytanie zdobywamy doświadczenia innych ludzi.

• Czytanie pobudza naszą kreatywność, odpręża, uspokaja i relaksuje, uczy empatii

i wrażliwości.