Szkoła z klasą

W ubiegłym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego programu Szkoła z klasą 2.0.

Hasło tej edycji „Weź szkołę w swoje ręce. Na nowo!” – to inspirująca zachęta do podjęcia działań, których efektem będzie ulepszenie, naprawienie, wyeksponowanie czy wręcz stworzenie, otwarcie nowej ścieżki, by całej społeczności szkolnej na co dzień PRACOWAŁO SIĘ i WSPÓŁPRACOWAŁO SIĘ lepiej.

Na początek zespół nauczycieli chcących pracować w tegorocznej edycji akcji Szkoła z Klasą przyjrzał się dziesięciu obszarom, spośród których należało wskazać TEN NAJWAŻNIEJSZY. Wszystkie wydawały się istotne, dyskusja wykazała jednak niezbicie, że musimy zaplanować nasze działania wokół BEZPIECZEŃSTWA I ZAUFANIA z naciskiem na uczenie otwartości w odniesieniu do przedstawicieli innych narodów i kultur oraz dbałość o bezpieczeństwo w naszej szkole, także to psychiczne.

Zaplanowaliśmy konkretne działania w wielu płaszczyznach, gdyż uznaliśmy w pełni fakt, że skoro szkołę tworzą i uczniowie, i nauczyciele, i rodzice, należy trafić do wszystkich (przynajmniej w sensie reprezentatywnym).

Po przeprowadzonych badaniach i wyciągnięciu z nich wniosków udało nam się ustalić cel dla szkoły: PRZYBLIŻAMY KULTURĘ INNYCH PAŃSTW NASZYM UCZNIOM PODCZAS TYGODNIA TOLERANCJI, ABY DOCENILI KULTURĘ INNYCH NARODÓW NA RÓWNI Z POLSKĄ I UMIELI JĄ USZANOWAĆ.

Do realizacji tego celu posłużą nam następujące działania:

• Dzień Ukraiński,
  • Dzień Cyrylicy,
  • Dzień Dobrego Kumpla,
  • Krzyżówka i gazetka „Jestem Europejczykiem”
  • Dzień Kuchni Europejskiej.